Sitcoinin Düşüşüyle El Salvador 150 BTC Satın Aldı

El Salvador 150 BTC Aldı!

Bitcoin'in düşüşü ile birlikte El Salvador 150 BTC aldı!

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, 20 Eylül Pazartesi günü Twitter'da yaptığı açıklamada, Bukele, Bitcoin fiyatlarındaki son düşüşe atıfta bulunarak Pazar günü geç saatlerde yeni bir satın alım işlemi gerçekleştirdiklerini söylediğini açıkladı.Son günlerdekripto para dünyası en iyi durumda değil.Bitcoin ve Ethereum gibi büyük olanlardan birkaçı sadece son on günde yaklaşık %10 kaybetti. Bu kayıp yatırımcılarına ciddi zararlar verdi. El Salvador’un ekonomisi için de bir tehdit oluşturuyor.

Bu ayın başlarında El Salvador, Bitcoin'i ABD dolarının yanında resmi para birimi olarak benimseyen ilk ülke olmuştu. Uzmanlar Bukele’nin bu atılımının henüz erken olduğunu ve riskleri olabileceğini savunuyordu. Buna rağmen El Salvador’un atılımı dünya için bir örnekti. Fakat yaşanan bu son düşüş ülke yöneticilerini endişelendirmiş gibi görünüyor. Bukele'ye göre bu hareket, küresel pazar tarafından düşük değerde olduğu bir zamanda yardımcı olacak. Bukele resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;“Dipten satın alırsan seni asla yenemezler” Bu açıklama şu anlama geliyor ; Bukele kısa veya orta vadede yeniden değer kazanacağını ve böylece maliyetinden daha fazlasını kazanacağını umarak hisse senetlerinisatın almış durumda. Ancak işler güzel gitmediği gitmediği takdirde Bitcoin’i yasal para birimi olarak benimseyen El Salvador’u zor günler bekliyor.

Belirsizliklerle dolu yasal bir para birimi

Nayib Bukele ve hükümeti içinBitcoin, ülke için mükemmel bir çözüm bulmayıhedeflese bu hamle şimdilik pek de iyi bir hamle olarak değerlendirilmiyor.Bitcoin'i yasal para birimi olarak kullanma fikri, Salvadorlularauluslararası para taşımak daha kolay bir yoldu. ve asıl amaçlardan biri banka hesabı olmayanlar için ekonomik bir ağa erişimsunmaktı.

7 Eylül'de El Salvador yasal ihaleyi başlattığında, kripto para birimi cüzdanı olan Chivo'da tanıtılmıştı. Her şeyin güzel gideceği düşünülürken kripto para borsasındaki hareketlilik bir anda işleri tersine çevirdi.El Salvador'un kripto para birimini yasal bir şekilde benimsenmesinden hemen sonra Bitcoin deönemli ölçüde değerkaybettive bu durum pek çok tartışmayı da beraberinde getirdi.

Ülkede Bitcoin karşıtları bu kararın hemen ardından eylemler düzenlemiş ve ülkeninkonuya yabancı bir nüfusa sahip olduğu için ülkenin buna hazırlıklı olmadığını iddia etmişlerdir. Bunun yanı sıra ülke genelinde yasal bir kripto para biriminin temsil ettiği kara para aklama kolaylığından da korkuluyordu. Bu kripto para birimleri için tüm ülkelerin ortak korkusu olsa da El Salvador’da ekonomi korkusu daha ağır basıyor. Tüm ürünlerin değeri Bitcoin değerine bağlı olduğundan, gıda gibi temel öğeler fiyatlarını bir günden diğerine büyük ölçüde değiştirebilir.Sanki ekmek bir gün 1 Euro, ertesi gün 1,20 Euro’ya yükselebilir. Eğer Bukele’nin atılımı başarısız olursa bu satın alma vatandaşların daha büyük tepkiler kazanmasına yol açabilir. Yaptığı en son satın alım hamlesiyle birlikte El Salvador rezervlerindeki Bitcoin miktarını da 700’e çıkarmış bulunuyor.