Siber Güvenlik Nedir?

Siber Güvenlik Nedir?

Siber güvenlik; bilgisayarları, sunucuları, mobil cihazları, elektronik sistemleri, ağları ve verileri kötü amaçlı saldırılardan koruma uygulamasıdır. Bilgi teknolojisi güvenliği veya elektronik bilgi güvenliği olarak da bilinir. Bu terim, işletmelerden mobil bilgi işleme kadar çeşitli bağlamlarda geçerlidir ve birkaç ortak kategoriye ayrılabilir.

 • Ağ güvenliğihedefli saldırganlar veya fırsatçı kötü amaçlı yazılımlar olması fark etmeksizin bir bilgisayar ağını davetsiz misafirlerden koruma uygulamasıdır.
 • Uygulama güvenliğiyazılım ve cihazların tehditlerden etkilenmemesine odaklanır. El geçirilmiş bir uygulama, korumak için tasarlanan verilere erişim sağlayabilir. Başarılı güvenlik, daha tasarım aşamasındayken bir program veya cihaz dağıtılmadan önce başlar.
 • Bilgi güvenliğihem depolama hem de aktarma sırasında verilerin bütünlüğünü ve gizliliğini korur.
 • Operasyonel güvenlik, veri varlıklarının işlenmesi ve korunmasına ilişkin süreçleri ve kararları içerir. Kullanıcıların bir ağa erişirken sahip oldukları izinler ve verilerin nasıl ve nerede depolanabileceğini veya paylaşılabileceğini belirleyen prosedürler bu kapsama girer.
 • Olağanüstü durum kurtarma ve iş sürekliliği, bir kuruluşun siber güvenlik olayına veya işlem ya da veri kaybına neden olan başka bir olaya nasıl yanıt verdiğini tanımlar. Olağanüstü durum kurtarma ilkeleri, kuruluşun etkinlikten öncekiyle aynı çalışma kapasitesine dönmesi için işlemlerini ve bilgilerini nasıl geri yüklediğini belirler. İş sürekliliği, belirli kaynaklar olmadan faaliyet göstermeye çalışırken kuruluşun geri çekildiği plandır.
 • Son kullanıcı eğitimi, en öngörülemeyen siber güvenlik faktörünü ele alır: insanlar. İyi güvenlik uygulamalarına uymayan herkes yanlışlıkla güvenli başka bir sisteme virüs bulaştırabilir. Kullanıcılara şüpheli e-posta eklerini silmeyi, tanımlanmamış USB sürücüleri takmamalarını ve diğer çeşitli önemli dersleri öğretmek, herhangi bir kuruluşun güvenliği için hayati önem taşır.

Siber tehdidin ölçeği

Küresel siber tehdit, her yıl sayısı artan veri ihlaliyle hızlı bir şekilde gelişmeye devam ediyor.RiskBased Securitytarafından yayınlanan bir rapor, sadece 2019’un ilk dokuz ayında şaşırtıcı bir şekilde 7,9 milyar kaydın veri ihlallerine maruz kaldığını ortaya koydu.

Bu sektörlerden bazıları finansal ve tıbbi veriler topladıkları için siber suçlular için daha caziptir ancak ağ kullanan tüm işletmeler müşteri verileri, kurumsal casusluk veya müşteri saldırıları için hedef haline gelebilir. Siber tehdidin ölçeği artmaya devam ederken International Data Corporation, dünya çapında siber güvenlik çözümlerine yapılan harcamaların 2022’ye kadar 133,7 milyar dolara ulaşacağını öngörüyor.

Siber Güvenlik Nedir?

Siber tehdit türleri

Siber güvenliğin karşı karşıya olduğu tehditlerin üç katmanı vardır:

 1. Siber suçfinansal kazanç veya işlerin kesintiye uğraması için sistemleri hedefleyen tek aktörleri veya grupları içerir.
 2. Siber saldırıgenellikle politik nedenli bilgi toplamayı içerir.
 3. Siber terör, elektronik sistemleri panik veya korkuya neden olacak şekilde baltalamak için tasarlanır.

Peki, kötü amaçlı aktörler bilgisayar sistemlerinin kontrolünü nasıl kazanır? Siber güvenliği tehdit etmek için kullanılan bazı yaygın yöntemler şunlardır:

Kötü Amaçlı Yazılım

Kötü amaçlı yazılım, “Malware” olarak da anılır. En yaygın siber tehditlerden biri olan kötü amaçlı yazılım, bir siber suçlu veya korsanın meşru bir kullanıcının bilgisayarını bozmak veya ona zarar vermek için oluşturduğu yazılımdır.

Çeşitli kötü amaçlı yazılım türleri bulunur:

 • Virüs:Kendi kendine çoğalan, kendini temiz dosyaya bağlayan ve bilgisayar sistemine yayılan bir programdır, kötü amaçlı kod kullanarak dosyalara bulaşır.
 • Truva atları:Meşru yazılım kılığındaki bir tür kötü amaçlı yazılım türüdür. Siber suçlular, kullanıcıları bilgisayarlarına Truva atları yüklemeleri için kandırırlar ve böylece bilgisayarlarına zarar verir ya da veri toplarlar.
 • Casus yazılım:Bir kullanıcının ne yaptığını gizlice kaydeden programdır, böylece siber suçlular bu bilgileri kullanabilir. Örneğin casus yazılım, kredi kartı bilgilerini yakalayabilir.
 • Fidye yazılımı:Bir fidye ödenmediği sürece kullanıcının dosya ve verilerini silmekle tehdit edip bunları kilitleyen kötü amaçlı yazılımdır.
 • Reklam yazılımı:Kötü amaçlı yazılım yaymak için kullanılabilen reklamcılık yazılımıdır.
 • Botnet’ler:Siber suçluların, kullanıcının izni olmadan çevrimiçi görevleri gerçekleştirmek için kullandıkları, kötü amaçlı yazılımın yayıldığı bilgisayar ağlarıdır.

SQL aşılama

Bir veri tabanının verilerini kontrol etmek ve çalmak için kullanılan bir siber saldırı türüdür. Siber suçlular, kötü amaçlı bir aaşılama deyimi aracılığıyla bir veri tabanına kötü amaçlı kod eklemek için veri odaklı uygulamalardaki güvenlik açıklarından yararlanırlar. Bu, veri tabanında bulunan hassas bilgilere erişmelerini sağlar.

Kimlik Avı

Siber suçluların, hassas bilgiler isteyen ve meşru bir şirketten geliyormuş gibi görünen e-postalar kullanarak kurbanları hedef almasıdır. Kimlik avı saldırıları genellikle kredi kartı verilerini ve diğer kişisel bilgileri aktarmaları için insanları kandırma amacıyla kullanılır. İşlemlere müdahale etmeye yönelik saldırı, siber suçluların verileri çalmak için iki kişi arasındaki iletişimi alıkoyduğu bir siber tehdit türüdür.

Hizmeti engelleme saldırısı

Siber suçluların ağları ve sunucuları trafikle boğarak bir bilgisayar sisteminin meşru istekleri yerine getirmesini engellemesidir. Bu, sistemi kullanılamaz hale getirerek bir kuruluşun hayati işlevleri yerine getirmesini önler.

Son kullanıcı koruması

Son kullanıcı koruması veya uç nokta güvenliği, siber güvenliğin önemli bir unsurudur. Nihayetinde masaüstü bilgisayar, dizüstü bilgisayar veya mobil cihazlarına yanlışlıkla kötü amaçlı yazılım veya başka bir siber tehdit biçimini yükleyen bir bireydir (son kullanıcı).

Siber güvenlik; e-postaları, dosyaları ve diğer önemli verileri şifrelemek için kriptografik protokollere dayanır. Bu yalnızca aktarılan bilgileri korumakla kalmaz aynı zamanda kayıplara veya hırsızlığa karşı koruma sağlar. Ayrıca, son kullanıcı güvenlik yazılımları bilgisayarlardaki kötü amaçlı kod parçalarını tarar, bu kodu karantinaya alır ve ardından makineden kaldırır. Güvenlik programları,Ana Önyükleme Kaydında (MBR) gizlenen kötü amaçlı kodlarıbile algılayıp kaldırabilir ve bilgisayarın sabit sürücüsündeki verileri şifrelemek veya silmek için tasarlanmıştır. Elektronik güvenlik protokolleri, gerçek zamanlıkötü amaçlı yazılım algılamasınada odaklanır. Bunların çoğu, bir programın davranışını ve kodunu izlemek için sezgisel ve davranışsal analiz kullanarak her çalıştırmada şeklini değiştiren virüslere veya Truva atlarına karşı savunmaya yardımcı olur (polimorfik ve metamorfik kötü amaçlı yazılım). Siber güvenlik uzmanları yeni tehditleri ve bunlarla mücadele etmenin yeni yollarını belirledikçe güvenlik programları yeni savunmalar geliştirmeye devam etmektedir. Son kullanıcı güvenlik yazılımından en iyi şekilde yararlanmak için çalışanların yazılımı nasıl kullanacakları konusunda eğitim almaları gerekir.

Siber güvenlik ipuçları: Siber saldırılara karşı kendinizi koruyun

İşletmeler ve bireyler siber tehditlere karşı nasıl korunabilir? İşte en iyi siber güvenlik ipuçlarımız:

 1. Yazılımınızı ve işletim sisteminizi güncelleyin:Bu, en güncel güvenlik yamalarından yararlandığınız anlamına gelir.
 2. Antivirüs yazılımı kullanın:Kaspersky Total Securitygibi güvenlik çözümleri tehditleri algılar ve kaldırır. En iyi seviyede koruma sağlamak için yazılımınızı güncel tutun.
 3. Güçlü parolalar kullanın:Parolalarınızın kolayca tahmin edilebilir türden olmamasını sağlayın.
 4. Bilinmeyen göndericilerden gelen e-posta eklerini açmayın:Bu eklere kötü amaçlı yazılım bulaşmış olabilir.

Hazırlayan: Hayrunnisa ORMAN