Apple ve Tesla’nın Piyasa Değeri Üç Günde Dibe Gördü

Apple ve Tesla’nın Piyasa Değeri Üç Günde Dibe Gördü

Fed faiz oranlarını yükseltirken Apple ve Tesla gibi markaların şirketleri değeri dibe vurdu. İşte bu süreçte en çok değer kaybeden şirketler Apple ve Tesla oldu.

Günümüzde piyasa değeri milyarlarca dolar olan teknoloji firmaları bazı durumlarda değerlerinde büyük kayıplar yaşayabilmektedir. Hatta sonunda Twitter’a düşen Musk; Satın alma sürecinde ortaya çıkan vurgunlar nedeniyle CEO’su olduğu Tesla önemli bir değer kaybetti.

Böyle bir durumda yakın zamanda yenileri eklendi. Apple ve Tesla gibi şirketler, ABD Merkez Bankası’nın kilit faiz oranını 0,5 puan artırmasından sadece üç gün sonra dibe vurdu. İşte süreçte en çok değer kaybeden şirketler;

Fed’in faiz kararı sonrası piyasa değeri en çok düşen şirketler

ABD Merkez Bankası çarşamba günü faiz oranlarını yarım puan artırdı, teknoloji şirketi daha fazlasını kaybetti üç işlem seansı için 1 milyar dolardan fazla. Bu bağlamda en çok Apple ismi kullanılmaktadır.

Apple, çarşamba günkü kapanıştan bu yana 220 milyar dolar kaybetti. Piyasalar ilk olarak Fed Başkanı Jerome Powell’ın enflasyon açıklamasının ardından yükseldi, ancak resmi olarak Perşembe, Cuma ve pazartesi günü düştü. Gerçekten de ABD SandP 500 hisse senedi endeksi dönem içinde %7 düşerek pazartesi günü 4.000’in altına düştü. Invesco Nasdaq 100 ETF de %10 düştü.

FED’in faiz kararı sonrası en çok değer kaybeden şirketler;

  • Microsoft – Yaklaşık 189 milyar dolar
  • Tesla – 199 milyar dolar olarak kaydedildi.
  • Amazon – 173 milyar dolar azaldı.
  • Google’ın çatı şirketi Alphabet – 123 milyar dolar daha az değere sahip.
  • Nvidia – 85 milyar dolar.
  • Facebook’un ana şirketiMeta – 70 milyar dolar