Bilgisayar Virüsü Nedir?
Virüs, genellikle zararsız gibi görünen bir dosyanın içine gizlenmiş ve dosya çalıştırıldığında bilgisayarda beklenmeyen ve istenmeyen olaylara neden olan programlardır. Virüsler, diğer yazılımlardan farklı olarak kötü niyetle sistemlere zarar vermesi için hazırlanmış yazılımlardır. Virüsler kendilerini kopyalayabilme, çalıştığınız dosyalara sıçrayabilme ve dosya silebilme, dosya içeriğini değiştirip çalışmaz hale getirebilme özelliğine sahiptir. Bütün bunları kullanıcının haberi olmaksızın ve hiç bir komuta gerek görmeksizin yapabilmektedirler.
Siber Güvenlik Değerlendirmesi Nedir gelin öğrenelim
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte siber saldırıların hedefi olabilecek potansiyel hedef sayısı her geçen gün artmaktadır. CVE (“Ortak Güvenlik Açıkları ve İstismarlar”) veri tabanına göre güncel olarak 11 binden fazla bilinen güvenlik açıkları bulunmaktadır ve her geçen gün bu açıklara yenileri eklenmektedir.
Güvenlik kamera sistemi seçerken dikkat edilmesi gerekilenler ve AHD, IP karşılaştırması
Güvenlik kamerası sistemi kurmak istediğinizde önünüze birçok teknik ayrıntı dizilir. Eğer yeterli bilginiz yoksa kafa karıştırıcı olması ise çok olası bir durum. Bu Blog yazısında sizlere AHD (kablolu) sistem ile IP (kablosuz) sistem arasındaki farkları yer alacaktır.
Dijital yayın platformu olan Netflix, "Bir Şeyler Oynat" özelliğini TV uygulamasından sonra Android cihazlarında hizmete sundu.
Dünyanın en popüler dijital yayın platformuolan Netflix, yeni özelliği olan Bir Şeyler Oynat özelliğini Android işletim sistemine sahip olan cihazlarda kullanıma sundu. Netflix’in Bir Şeyler Oynatözelliği Android kullanıcılarına yönelik sunuldu. Platform için sunulan bu yeni özellik, içerisinde bulunan pek çok dizi ve film içerisinden hangisini izleyeceğine karar vermeyen izleyiciler için son derece kolaylık sağlayan bir yenilik olacak.
 Teknoloji Dünyasının Başarılı İsimlerinden Ve En Fazla Kullanılan Arama Platformu Olarak Nitelendirilen Google, Blok Zincir Dünyasına Dahil Olmak İçin Harekete Geçti.
Google, bulut hizmetlerinden yararlanarak blok zinciri üretici olma hedefi ileEOS.IO blok zinciri topluluğuna dahil olduğunun haberini verdi. EOS.IO blok zinciri protokolünün geliştiricisi olan Block.one, geçtiğimiz günlerde Google Cloud ile bir ortaklık içerisine girdiğini söyledi.EOS.IO blok zinciri protokolü üstüne inşa edilen EOS ağı,‘Block.one’ tarafından geliştirildi. Blok üreticileri, EOS ağının temel bileşenleri arasında yer almakta. Bu sebeple Google Cloud gibi büyük bir blok üreticisi adayını kendi bünyelerine çekmek için adeta bir dönüm noktası olacak.
Yasal Para birimin Düşüşü
El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, 20 Eylül Pazartesi günü Twitter'da yaptığı açıklamada, Bukele, Bitcoin fiyatlarındaki son düşüşe atıfta bulunarak Pazar günü geç saatlerde yeni bir satın alım işlemi gerçekleştirdiklerini söylediğini açıkladı.Son günlerdekripto para dünyası en iyi durumda değil.Bitcoin ve Ethereum gibi büyük olanlardan birkaçı sadece son on günde yaklaşık %10 kaybetti. Bu kayıp yatırımcılarına ciddi zararlar verdi. El Salvador’un ekonomisi için de bir tehdit oluşturuyor.
Bitcoin Son Yılların En Düşük Seviyesini Gördü. Borsada Tutulan Bitcoin Ne Zaman Yükselecek?
Borsada yer alan Bitcoin son yıllar içerisinde seviyenin en altına düştü. Analistler, Bitcoin'in son kalan %10'luk arzın kutluk başlatabileceğini söyledi.Bitcoin’in 43 Bin USD seviyesinden bu yana başlatılan fiyat toparlanmasının ardından kurumsalların ve bitcoin balina hesapların alışlarının olduğunuzincir verilerinden görebilirsiniz. Şu an için bireysellerin yeteri miktarda aktif olmadığı bu harekete yakın zamanda arz kıtlığı yaşanması halinde bireyseller BTC alımlarını daha yüksek kurdan gerçekleştirebilirsiniz.
Power Over Ethernet teknolojisi, ethernet kablosu aracılığıyla veriyi ve elektriksel gücü güvenli bir biçimde taşıyan sistemler olarak açıklanabilmektedir.
Access Point kablolu erişimi kablosuz erişime açmak için kullanılan donanımdır.
Türkçe karşılığı “Erişim Noktası” olanAccess Point teknolojisi kablolu olan erişimi kablosuz şekilde erişime açmak için kullanılan donanımlardır. Kablosuz modemlerle benzeyen bu cihazlar, tek başlarına modemolarak kullanamazlar. Genel olarak iç ortamlar ve dış ortamlara yönelik iki kategoride üretilir.
Bu cihaz toplu internet paylaşımı yapılan alanlarda interneti kullanan kişilerin bilgilerini tutmaya yarar.
İnternet sağlayıcınız tarafından size sağlanan internet kablolu ve kablosuz iletim yöntemleriyle kullanıcılara iletiliyor. Kişiler wifi şifresi veya ethernet kabloları yardımıyla ağınıza dahil oluyor. Tam bu noktada devreye dolpway cihazımızınhotspotözelliği giriyor. Kullanıcılar ağınıza eriştikten sonra karşılarına doğrulama yapabilecekleri bir web arayüzü çıkartıyoruz. dolpway 5651 loglama cihazı üzerinde bulunansms,tc kimlik,otel yazılımlarıyla entegrasyon,LDAP entegreli[U1]doğrulama methodlarıyla kullanıcıların internete erişimi sağlıyoruz. Kullanıcılar başarılı bir şekilde doğrulama yapıp internete eriştikten sonra dolpway 5651 loglama cihazı ile log kayıtlarını tutmaya başlıyoruz
Dışarıdan gelecek saldırıları ve ağ içerisine zararlı yazılımları engellemek için kullanılan cihaz.
Cihazları ve yazılımları, bilgisayar ağlarındaki güvenliği sağlamak amacıyla tasarlanmıştır. Genel görevi, ağ üzerinden internet erişimi sağlayan kullanıcıların güvenliğini sağlamaktır. Ayrıca erişilmesi istenilmeyen siteler ve diğer yasaklı uzak ağlar, cihaz üzerinden engellenebilir. Ağ içerisine virüs, trojan, botnet gibi zararlı yazılımların girmesi de yine bu cihaz ile engellenebilir.
Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP) neye denir? Neden ihtiyaç duyulur?
Nesil Bilişim, yazılımların kurulumları hizmeti alanında yazılım optimizasyonu, sunucuların performansı,Dhcp ve Dns yapılandırılması sağlamaktadır. Peki bu bahsettiğimiz dhcp nedir? Diğer açıklamalar için Nesil Bilişim blog sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
37 adet blog bulundu.