Dijital sağlık girişimi Albert Health, Sabancı Ventures liderliğinde 1 milyon dolar tohum yatırım aldı

Dijital sağlık girişimi Albert Health, Sabancı Ventures liderliğinde 1 milyon dolar tohum yatırım aldı

Sabancı Ventures’ın liderlik ettiği yatırım turundaAlbert Health, tohum turda;Ak Portföy,Teknoloji Yatırım (TTGV1 Fonu)veEGİAD Melekleri’den 1milyon dolar yatırım aldı.

Yapılan yatırım ile Albert Health, klinik doğrulama çalışmalarını hızlandırmayı ve İngiltere başta olmak üzere yurtdışı pazarlarda çoklu kronik hastalık yönetimi platformunu genişletmeyi hedefliyor.

Hastaların kronik hastalıklarını yönetmelerini sağlayan, sesli komut tabanlı, yapay zekaya dayalı dijital bir sağlık platformu olanAlbert Health, küresel bir dijital hastalık yönetimi şirketi olma vizyonuyla çok uluslu ilaç şirketleriyle hastalık yönetimi ve telesağlık programları geliştiriyor. 2018 yılında kurulan şirket hali hazırda 100 binden fazla hastaya hizmet veriyor.

Bu yatırımla birlikte 2020 yılında kurulan Sabancı Ventures’ın portföyündeki toplam girişim sayısı 5’e, 2022 yılında yatırım yaptığı şirket sayısı ise 3’e yükseldi. Sabancı Ventures geçtiğimiz yıllarda Thread In Motion ve Lumnion’a; bu yıl ise yerli bulut sistem entegratörü olarak müşterilerine veri depolama ve bulut yönetimi gibi hibrit bulut çözümleri sunan Bulutistan ile yapay zekâ odaklı akıllı asistan hizmetleri konusunda uzmanlaşmış Zack.ai şirketlerine yatırım yapmıştı.

“Bundan sonra da öncü fikirlerin ve girişimlerin destekçisi olmaya devam edeceğiz”

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan lider yatırımcı Sabancı Holding Strateji ve İş Geliştirme Grup BaşkanıGökhan Eyigün, “Sabancı Topluluğu olarak ‘yeni ekonomi’ odaklı büyüme stratejimiz kapsamında dijital teknolojilere yatırımlarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz. Geleceği şekillendireceğine inandığımız girişimlere yaptığımız bu yatırımlarla bir yandan hissedarlarımıza olan sorumluluğumuzu yerine getiriyor bir yandan da Topluluk Vaadimiz’de de belirttiğimiz gibi, dijital teknolojilerin gücüyle daha sürdürülebilir bir yaşam amacımıza katkıda bulunuyoruz. Bu stratejimiz kapsamında, önümüzdeki dönemde de etki gücü her türlü ülke sınırlarını aşan, küresel değer üretme potansiyeline sahip öncü fikirlerin ve girişimlerin destekçisi olmaya devam edeceğiz” dedi.

Toplam 13 ülkede 7 farklı iş ortaklığıyla faaliyet gösteren ve çok uluslu şirketlerle uzun soluklu ortaklık tecrübesine sahip bir Topluluk olduklarının altını çizen Gökhan Eyigün, Sabancı’nın, yatırımcı olarak bu şirketlerde yer almasının, girişimlerin ulusal ve uluslararası büyüme yolculuklarına da önemli katkı sunacağını belirtti.