Doğrulanmış Mayıs 2022 Google algoritma güncellemesi

Doğrulanmış Mayıs 2022 Google algoritma güncellemesi

Google, 25 Mayıs 2022’de Google Search Central Blog’da yaptığı bir paylaşım ile Mayıs 2022 Google algoritma güncellemesi adı verilen geniş bir çekirdek algoritma güncellemesi yayınlamaya başladı. Yeni güncellemenin tamamen kullanıma sunulması yaklaşık iki hafta sürecek.

Google, Mayıs 2022 çekirdek güncellemesi adı verilen geniş bir çekirdek algoritma güncellemesinin kullanıma sunulduğunu açıkladı.

Mayıs 2022 Google algoritma güncellemesi neler sunuyor?

Temel güncellemelerin arama sonuçlarını kullanıcılar için daha alakalı hale getirmek için tasarlandığını hepimiz biliyoruz. Güncelleme 25 Mayıs 2022’de başlamış olsa da bu güncellemenin tamamen kullanıma sunulması 1-2 haftayı bulacaktır.

Araman’ın sözcülerinden Danny Sullivan, arama sonuçlarında site performansında değişiklik beklendiğini belirtiyor.

“Temel algoritma güncellemeleri, Google Arama’yı genel olarak iyileştirmek ve web’in değişen doğasına ayak uydurmak için yaptığımız değişikliklerdir. Çekirdek Google algoritma güncellemesindeki hiçbir şey belirli bir siteye özgü olmasa da bu güncellemeler sitelerin performansında bazı dikkat çekici değişikliklere neden olabilir…”

Bir çekirdek Google algoritma güncellemesi yayınlandığında, Google’ın 2019’da yayınladığı aynı kılavuza işaret eder. Google bu güncellemeyle ilgili olarak aynı belgeye atıfta bulunduğundan o gün belirtilenler bugün de değişmedi.

Özetlemek gerekirse, Google’ın temel algoritma güncellemeleriyle ilgili genel tavsiyesi:

  • Arama sıralamalarında ani yükselmeler veya düşüşler gibi geniş çapta belirgin dalgalanmalar bekleyin.
  • Temel güncellemelerin belirli bir hedefi olmadığı için “geniş” kapsamlıdır ve genel olarak Google’ın sistemlerini iyileştirmek için tasarlanmıştır.
  • Sıralamada düşen sayfalar cezalandırılmış diyemeyiz; son güncellemeden bu yana yayında olan diğer tüm web içerikleriyle birlikte yeniden değerlendiriliyorlar.
  • Mümkün olan en iyi içeriği sağlamaya odaklanmak, temel algoritma güncellemesinin etkisiyle başa çıkmanın en çok önerilen yoludur.
  • Geniş çekirdek güncellemeleri birkaç haftada veya ayda bir gerçekleşir. Siteler, bir sonraki güncelleme çıkana kadar bir güncellemeden kurtarılamayabilir.
  • Yapılacak iyileştirmeler yaşanılan kaybı kurtarmayı garanti etmez. Bununla birlikte, herhangi bir iyileştirme uygulamamayı seçmek de hiçbir iyileşmeyi garanti etmeyecektir.

Doğrulanmamış 17 Şubat Google algoritma güncellemesi

Son güncellemeden bu yana 6 ay geçti

Kasım 2021’de kullanıma sunulan son Google çekirdek güncellemesinden bu yana altı ay geçti. Bu süre zarfında sitelerindeki içerikleri daha çok geliştirmeye çalışan kişiler, arama sıralamalarında bazı gözle görülür iyileştirmeler görmeye başlayabilir.

Öte yandan, sitelerini boşlayanlar, daha alakalı içeriğe sahip sitelerin kendilerini geride bıraktığını görmeye başlayabilir. Bu durum güncellemenin kullanıma sunulması bir hafta veya daha uzun süreceği için etkiyi değerlendirmeye başlamak için henüz çok çok erken.

Sıralamalarınız bu süre içinde dalgalanabilir, bu nedenle değişiklikleri hemen fark ederseniz paniğe kapılmayın. Google, algoritma güncellemesinin ne zaman tamamlandığını paylaşmasından sonra analizinizi yapmaya başlama zamanı gelecektir.