Ülkemiz'de de batarya üretimi sağlamak için önemli bir adım atan Ford, kısa bir süre içerisinde Avrupa odaklı iddialı bir ürün seçeneği kurmak istiyor.

Ford, elektrikli araç duyurusunu yaptı

Ülkemiz'de de batarya üretimi sağlamak için önemli bir adımatan Ford, kısa bir süre içerisindeAvrupa odaklı iddialı bir ürün seçeneği kurmak istiyor. Bir süredir elektrikli araçgeleceği ile ilgili kendi içerisinde geliştirme hamleleri ile gündemde yer alan Ford, sonunda geniş çaplı planlama niteliğinde duyurularını gerçekleştirdi.

Otosan’ın da hayati olma özelliğine sahip olan bu planlama ile beraber Amerikalı üreticinin Avrupa odaklı elektrik çalışmaları netlik kazanmaya devam ediyor. Planlama ile beraber 2035 yılı içerisinde tamamen elektrikli modelleri satmaya hazırlandığını dile getirenFord, bu tarihe kadar üretim ve lojistik gibi diğer operasyonel süreç için de karbon nötre gidiş odağında yapılanmayı tercih ediyor. Ticari otomobil odağında marka için önemli bir noktada yer alan Türkiye’de tahmin edildiği üzere dönüşümden nasibini alacak.Amerika ile beraberTürkiye’de üretilen elektrikli Transit modelleri için bataryaların üretileceği“Gigafactory” yatırımın da burada yapılması planlanıyor. Türkiye için ilk olma niteliğine sahip olan bu devasa kapasiteli batarya tesisi yatırımı, gelecekteki süreç içerisinde diğer markaların adımları için de referans olma özelliğine sahiptir.

Ford yeni modelleriyle ilgili yeni bilgiler geldi:

Halihazırda bulunan ürün seçeneklerinde yer aldığı Fiesta, Focus ve Puma gibi önemli büyük isimlerin tamamen elektrikli olarak yollarına devam edeceği de bugün yapılan açıklamalar ile beraber netlik kazandı.Ford Avrupa CEO’su Stuart Rowley tarafından doğrulananbilgilerde, 2023 yılı için yeni bir modelin sunulacağına dair detaylarda dikkat çekiyor. Gerçekleştirilen bu ortaklık kapsamındabataryası ve altyapısı (MEB) Volkswagen’den sunulacak olan modelinkompakt atmaniteliklerine sahip olmasıbekleniyor. Eğer bir değişiklik söz konusu olmazsa tamamen yeni olan bu aracın üretimi Köln’de yapılacak. Şu an için elde edilen bilgiler sadece bunalarla kısıtlıdır.